Bezpieczeństwo konsumenta i twój spokój


Poprawne etykietowanie to jeden z obowiązków nałożonych Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin. Rozporządzenie te obowiązuje od 20 stycznia 2009 roku.

Artykuł 31 mówi o zasadach umieszczania etykiet, a m.in.: etykiety muszą być trwale przytwierdzone do co najmniej jednej powierzchni i umożliwiać odczytanie ich treści w poziomie, gdy opakowanie/produkt ustawione są w typowy sposób.

Artykuł 32 mówi o rozmieszczeniu informacji na etykiecie. Zwroty określające rodzaj zagrożenia (zwroty H) i zwroty określające środki ostrożności (zwroty P) muszą być zgrupowane razem na etykiecie. Warto również wiedzieć, że na etykiecie produktu nie może znajdować się więcej niż sześć zwrotów P  chyba, że umieszczenie większej liczby zwrotów jest konieczne, aby oddać charakter i nasilenie zagrożenia.

Poza wyszczególnionymi elementami na grafice, etykieta powinna być przejrzysta, zrozumiała dla konsumenta, a wielkość czcionki i odstępy między wersami powinny umożliwić łatwe odczytanie treści.
 W projekcie zmian jest przewidziany minimalny rozmiar czcionki. Przykładowo: dla opakowań nieprzekraczających 3 litrów minimalny rozmiar czcionki na etykiecie ma wynosić 1,4 mm.

Jednak rozporządzenie CLP nie jest jedyną wytyczną, jaką należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o poprawność naszej etykiety.
Kolejną jest norma EN 15494. mówiąca o etykietach bezpieczeństwa świec.

Według tej normy nie mamy obowiązku umieszczać wszystkich piktogramów w formie graficznej, a jedynie ogólnego znaku ostrzegawczego opartego na normie ISO 7010 - W001 (żółty trójkąt z wykrzyknikiem), aby zwrócić uwagę użytkownika. Symbole lub tekst odnośnie dodatkowych informacji dotyczących bezpieczeństwa należy umieścić w pobliżu w/w znaku ostrzegawczego poniżej i/lub po prawej stronie.

Wszystkie elementy etykiety muszą wyraźnie kontrastować z jej tłem. I tutaj najważniejsza kwestia: tło ogólnego znaku ostrzegawczego (żółty trójkąt z wykrzyknikiem) nie musi być żółte! Natomiast określona jest minimalna wielkość piktogramów graficznych wynosząca conajmniej 5 mm.

Podsumowując, warto powierzyć etykietowanie czy projektowanie etykiet osobie, która ma wiedzę na temat wszystkich wymagań, jakie należy spełnić. W Candle Academy świadczymy usługi doradztwa w sprawie poprawnego etykietowania oraz klasyfikacji świec! Napisz do nas: sds@candleacademy.pl