Inspektorzy sprawdzą klasyfikację i oznakowanie mieszanin w produktach

Forum ds. egzekwowania przepisów ECHA zgodziło się na nowy ogólnoeuropejski projekt mający na celu sprawdzenie, czy niebezpieczne mieszaniny obecne w produktach, takich jak np odświeżacze powietrza, są prawidłowo klasyfikowane, oznakowane i pakowane, aby chronić konsumentów i dzieci przed zagrożeniami chemicznymi.

Helsinki, 17 czerwca 2024 r. – Celem kontroli w ramach nowego projektu REF-14 jest ochrona zdrowia ludzkiego poprzez egzekwowanie wymogu klasyfikacji i oznakowania niebezpiecznych mieszanin. Kontrole obejmą produkty konsumenckie, które są szeroko dostępne na rynku i o których wiadomo, że zawierają niebezpieczne mieszaniny – takie jak produkty nikotynowe z substancjami toksycznymi lub odświeżacze powietrza zawierające substancje uczulające lub drażniące.
Organy egzekwowania przepisów zauważyły, że produkty te czasami nie są klasyfikowane i oznakowane w celu poinformowania konsumentów o zagrożeniach i sposobie ich bezpiecznego stosowania.

Inspektorzy sprawdzą, czy dostawcy tych produktów wypełniają swoje obowiązki wynikające z rozporządzenia CLP, w tym klasyfikację i oznakowanie, a także wymogi dotyczące opakowań i zamknięć zabezpieczających przed dziećmi.
Sprawdzą również powiadomienia do ośrodków zatruć i karty charakterystyki mieszanin.

Projekt REF-14 zostanie przygotowany w 2025 r., a inspekcje są spodziewane w 2026 r.

Projekt pilotażowy dotyczący wyłącznych przedstawicieli Forum uzgodniło również, że jego kolejny pilotażowy projekt egzekwowania prawa będzie koncentrował się na wyłącznych przedstawicielach, którzy rejestrują importowane substancje, w tym te obecne w mieszaninach.
Inspektorzy będą dążyć do identyfikacji osób korzystających z usług na gapę i potencjalnie oszukańczych podmiotów gospodarczych, co przyczyni się do bardziej wyrównanych warunków działania dla przedsiębiorstw w różnych krajach. Inspektorzy sprawdzą, czy tonaż substancji jest prawidłowo zarejestrowany.
Rejestracja zbyt niskiego tonażu może skutkować niewystarczającymi informacjami, które pomogą użytkownikom i organom właściwie zarządzać ryzykiem związanym z substancją.

Oprócz innych wymagań inspektorzy mogą również sprawdzić, czy wyłączni przedstawiciele prowadzą ewidencję objętych importerów i obowiązków dotyczących kart charakterystyki.


Aby jeszcze bardziej zwiększyć przejrzystość, Forum zgodziło się również przetestować praktykę publicznego nadawania przyszłych warsztatów dla interesariuszy, na których prezentowane będą wyniki i zalecenia projektów egzekwowania prawa. Pomoże to zwiększyć świadomość na temat kwestii zgodności i pracy organów egzekwowania prawa. Zarówno Forum, jak i jego podgrupa ds. biocydów BPRS nadały kierunek bieżącym projektom i dokonały przeglądu wyników kampanii egzekwowania prawa prowadzonych na szczeblu krajowym.
Forum i BPRS spotkały się w dniach 10–14 czerwca 2024 r. Następne spotkanie odbędzie się w listopadzie 2024 r.