Rozporządzenie GPSR w tworzeniu i sprzedaży świec.
2024-12-17 09:45:00
Rozporządzenie GPSR to bez wątpienia najgorętszy temat tego roku. Nerwowe zainteresowanie osób i podmiotów tworzących świece wynika zapewne z niezrozumienia przepisów, wynikiem czego jest uczucie przytłoczenia oraz rezygnacji. O rozporządzeniu GPSR mówiliśmy już na naszym pierwszym szkoleniu w grudniu 2023 roku, a konkretniej o kilku obowiązkach wynikających z tego rozporządzenia, jak m.in. zakaz wprowadzania do obrotu produktów imitujących środki spożywcze czy zabawki, o rejestracji w Safety Business Gateway. Rozporządzenie GPSR obowiązuje wszystkich wprowadzających do obrotu, nawet jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną.
Przypomnienie: wprowadzenie do obrotu jest odpłatnym lub nieodpłatnym udostępnieniem stronie trzeciej Informacja: od dziś (17.12.2024) uruchomiliśmy w Candle Academy bezpłatną pomoc dla osób tworzących świece we wprowadzeniu obowiązków wynikających z rozporządzenia GPSR. Nie obejmuje to jednak utworzenia dokumentacji, a jest to wyłącznie pomoc merytoryczna.
W dzisiejszym wpisie omówimy najważniejsze obowiązki wynikające z rozporządzenia GPSR dla osób tworzących świece.
1. Jeśli prowadzisz działalność - rejestracja w Safety Business Gateway
2. Nadawanie numerów partii twoim świecom, by móc w razie konieczności wycofać wyłącznie jedną partię z obrotu, a nie wszystkie udostępnione produkty.
3. Certyfikaty i Atest PZH na szkło do zalewu świec. Takie szkło możesz nabyć w Gotglass. W stopce w zakładce "Certyfikaty" zostaniesz przekierowany do podstrony z certyfikatami. Dokumenty jakie się tam znajdują to certyfikat o odporności szkła na szok termiczny, certyfikat zgodności z REACH (nie zawiera ołowiu, kadmu, arszeniku) oraz atest PZH. Informację o posiadanych dokumentach dla szkła warto więc umieścić w pliku kontrolnym, który otrzymasz po zakupie naszego ebooka. Możesz oczywiście taki plik stworzyć również samodzielnie. Każdy twój dostawca komponentów musi być dostawcą europejskim. To wiele upraszcza w zakresie obowiązków. Ważna jest również grubość szkła. Powinna mieć conajmniej 3 mm grubości i grubą podstawę (dno)
4. Dokumentacja techniczna
- szkło - omówione powyżej
- knoty - w zależności od rodzaju knotów (bawełniane, drewniane) obowiązki będą inne. Najważniejsze jest to, czy twój knot bawełniany posiada usztywnienie w postaci rdzenia. Jeśli posiada, musisz od dostawcy uzyskać informację, czy to usztywnienie jest wolne od substancji SVHC znajdujących się na liście kandydackiej (po zakupie ebooka otrzymasz wzór dokumentu do przesłania dostawcy o substancjach SVHC). Jeśli kupujesz zakute knoty na metalowych blaszkach, informacja o SVHC również będzie ważna. W przypadku knotów drewnianych warto pozyskać informację, czy dostawca drewna posiada certyfikat FSC. Knoty z certyfikowanego drewna możesz kupić u Karoliny Paruzel z wonderwoods.pl jednak wyłącznie w ilościach hurtowych. W Candle Academy posiadamy dokładnie te knoty, jednak w sprzedaży detalicznej.
- wosk - najwazniejszy dokument to karta techniczna lub karta charakterystyki.
- olejki zapachowe - najwazniejszy dokument to karta charakterystyki olejku, ważny jest również aktualny certyfikat IFRA (51 poprawka). W Candle Academy posiadamy w sprzedaży olejki wyprodukowane w UE. Przy zakupie już od 10 ml otrzymasz 50% zniżki na dokumentację, a w przypadku zakupu jednego konkretnego olejku otrzymasz kartę charakterystyki własnego produktu za darmo (czytaj w sklepie online). Nie musisz posiadać deklaracji o nietestowaniu na zwierzętach, ponieważ na terenie UE jest zakaz testowania na zwierzętach kręgowych. Dane w kartach charakterystyki odnośnie dawek śmiertelnych dla szczurów czy królików to przestarzałe dane. W kartach charakterystyki naszych olejków dostępnych w sklepie online znajdziesz informację o % zawartości LZO.
- barwniki - analogiczne postępowanie jak w przypadku olejków zapachowych - najwazniejszy dokument to karta charakterystyki i europejski dostawca
- opakowanie na woski zapachowe - jeśli korzystasz z plastikowych claimshell to ważne jest, z jakiego dokładnie materiału są wykonane. Bezpiecznym plastikiem jest PP-05 (polipropylen), tworzący z HDPE-02 grupę najbezpieczniejszych tworzyw, wykorzystywanych do przechowywania artykułów spożywczych. Polipropylen nie wykazuje żadnej szkodliwości dla zdrowia człowieka. Mowa tutaj oczywiście o niepodgrzewanych materiałach.
- aluminiowe osłonki na tealight - również musisz pozyskać informację odnośnie zawartości substancji SVHC w osłonkach lub atest PZH.
- naklejki foliowe - np. etykieta frontowa - po podgrzewaniu może wydzielać substancje toksyczne - kluczowa jest tutaj jakość materiału naklejek. W E-Plumeria.pl otrzymasz naklejki papierowe nadrukowane na papierze przeznaczonym do kontaktu z żywnością. Wykorzystane tonery również są bezpieczne.
Jeśli którykolwiek z twoich komponentów posiada substancje SVHC w stężeniu większym bądź równym 0,1% wag. musisz zarejestrować swój wyrób w bazie SCIP - a więc powstaje kolejny obowiązek. Ważne! Obowiązek zgłaszania do bazy SCIP nie obejmuje sprzedawców detalicznych i innych uczestników łańcucha dostaw dostarczających wyroby bezpośrednio i wyłącznie konsumentom.
5. Analiza ryzyka - bardzo szeroka sekcja do uzupełnienia.
- wysokość płomienia twojej świecy
- sposób wypalenia świecy (świeca wolnostojąca nie może się rozlewać!), dla świecy w szkle musisz udokumentować w jakim czasie osiąga basen i o jakiej głębokości
- temperatura szkła po każdym cyklu palenia
- kruszenie/łamanie knota, czy knot pływa, czy jest stabilny, czy migocze, czy dymi - z naszego ebooka dowiesz się w jaki sposób przeprowadzić orientacyjny test na emisję sadzy
- emisja VOC/LZO - czyli emisja Lotnych Związków Organicznych - z naszego ebooka dowiesz się w jaki sposób przeprowadzić orientacyjny test na emisję VOC/LZO
- czas palenia świecy - łączny
- sposób testowania / cykle palenia
- ilość spalanej masy na godzinę - wzór dostępny jest razem z naszym ebookiem
- jakie knoty zostały zastosowane w świecach wolnostojących - ze stopką/bez stopki
- jak zachowuje się świeca w momencie końcowego jej wypalania - np. czy knot sam gaśnie
- temperatura dna naczynia po stronie zewnętrznej - jeśli przekracza 50 - 60 stopni istnieje ryzyko zapalenia się podłoża
- test na przewrotność naczynia / świecy wolnostojącej - szczególnie ważne w przypadku świec wotywnych, stożkowych
- analiza, czy produkt jest atrakcyjny dla dzieci, a nie jest im przeznaczony - imituje zabawki, samochody, lalki, atrakcyjność również pod względem konsumpcyjnym - ponownie zaznaczamy, że takie produkty są zakazane
- ryzyko pożaru: świeca zawiera/nie zawiera elementy z suszonych kwiatów, laski cynamonu, gwiazdki anyżu i inne podobne, mogące łatwo się zapalić ozdoby. Zalecamy wykorzystanie woskowych odlewów w ksztalcie kwiatów czy lasek cynamonu
6. Dokumentacja chemiczna
- jak została sklasyfikowana twoja mieszanina - czy jest sklasyfikowana jako niebezpieczna i jest zarejestrowana w PCN oraz posiada numer UFI.
- mieszanina sklasyfikowana wyłącznie jako działająca szkodliwie na środowisko nie musi być rejestrowana w PCN i nie ma konieczności generowania dla niej kodu UFI. Jednak taką informację musisz umieścić w swojej dokumentacji.
- ważne jest, czy posiadasz raport klasyfikacji/kartę charakterystyki na własną mieszaninę chemiczną. Przypominamy, że przy zakupie olejków w sklepie Candle Academy uzyskasz tańszą dokumentację. Tworząc dokumentację w Candle Academy otrzymujesz znak do umieszczenia na etykiecie informujący, że klasyfikacja jest prawidłowa "CA Candle CLP Verified)
- odpowiednia etykieta CLP
6. Środki naprawcze - czyli mówiąc wprost, czego dokonałeś aby uniknąć potencjalnych ryzyk
- takim środkiem naprawczym w przypadku szkła jest zastosowanie szkła z certyfikatem o szoku termicznym, zastosowanie szkła z grubym dnem w celu zminimalizowania ryzyka nagrzewania się podłoża, mierzenie temperatury dna szkła oraz ścianek bocznych, by zminimalizować ryzyko oparzeń
- jasne i zrozumiałe instrukcje dla konsumenta np. nie przestawiać płynnej świecy, istnieje ryzyko oparzenia, czas palenia itp. Z naszym ebookiem otrzymasz przykładową instrukcję dla konsumenta.
- wyniki testu na emisję sadzy, VOC/LZO
- wyniki analizy na atrakcyjność produktu dla dzieci
- zastosowanie knotów samogasnących w celu zminimalizowania ryzyka pożaru
- brak dekoracji łatwopalnych na tafli wosku
- wynik analizy palenia świec np. świeca pali się czystym, stabilnym płomieniem
- wynik testu na przewracanie się świec np. świeca wolnostojąca posiada stabilną, szeroką podstawę w celu uniknięcia ryzyka przewrócenia samoistnego lub nieumyślnego, zastosowanie szkła z grubą, 1,5cm podstawą (dnem) w celu obniżenia ośrodka ciężkości.
Musisz również przyjmować zgłoszenia dotyczące problemów z bezpieczeństwem w użytkowaniu twoich produktów, prowadzić rejestr takich zgłoszeń oraz dokumentować kroki, które prowadziły do doprowadzenia produktu ze zgodnością. Dokumentuj również w pliku kontrolnym sposób pakowania, rób zdjęcia i notatki z testów palenia.
Z pewnością ilość informacji jaką musisz przekazać konsumentom oraz ilość i jakość dokumentacji, którą musisz posiadać jest przytłaczająca. Pamiętaj, że od dziś możesz zgłosić się do nas po bezpłatną pomoc wysyłając zgłoszenie pod sds@candleacademy.pl !